Działanie wszywki polega na tym, że uwalniana jest specjalna substancja, jaka zakłóca metabolizm alkoholu.

Działanie wszywki polega na tym, że uwalniana jest specjalna substancja, jaka zakłóca metabolizm alkoholu.

Alkoholizm jest jednym z największych problemów społecznych w Polsce. Niestety walka z tym uzależnieniem jest niewiarygodnie ciężka i właśnie dlatego tylko niewielu osobom się to udaje. Dobrym sposobem na walkę z chorobą jest wszywka alkoholowa, inaczej lek, jaki jest do kupienia w postaci tabletek przeznaczonych do implantacji podskórnej.

Proces leczenia uzależnienia od alkoholu musi odbywać się na kilku płaszczyznach jednocześnie, zaś wszywka jest świetną pomocą. Należy pamiętać, iż można stosować wszywkę jedynie za zgodą doktora. Stosowanie wszywki bez nadzoru może stwarzać niebezpieczeństwo dla życia albo zdrowia pacjenta i dlatego też lek jest wyłącznie sprzedawany na receptę. Działanie polega na tym, że zostaje uwolniona pewna substancja, jaka zakłóca prawidłowy metabolizm alkoholu oraz sprawia, iż bezpośrednio po zażyciu napojów procentowych odczuwa się duży dyskomfort. To właśnie dlatego wiele osób zwyczajnie przestaje spożywać alkohol, ponieważ skutki są tak nieprzyjemne, iż nie mają ochoty już po niego sięgać. To prawdę mówiąc trochę terapia szokowa, niemniej jednak skuteczna, z tego powodu ciągle się ją stosuje. Powinno się jednakże pamiętać, iż skuteczność wszywki alkoholowej zależy od pozostałych elementów, które używa się w terapii.

Wszywkowy implant wszczepiany jest pod skórę, zaś samo działanie utrzymuje się kilka miesięcy. W tym okresie czasu substancja czynna uwalniana jest do organizmu osoby uzależnionej a także blokuje metabolizm alkoholu. To powoduje, że po wypiciu alkoholu w organizmie odkłada się aldehyd octowy, który to nie zmienia się w kwas octowy. To z tego powodu pacjent może odczuwać wymioty, nudności, a do tego dziwne uczucie w sercu. Spożywanie substancji alkoholowej z wszywką jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też lepiej tego unikać. Pomimo to znane są nam przypadki ludzi, którzy przepili wszywkę alkoholową. Inne popularne symptomy to nagłe zaczerwienienie twarzy oraz niedociśnienie jak również uderzenia gorąca. Jeśli symptomy nie znikną samoistnie po paru godzinach to powinniśmy szybko skontaktować się z naszym lekarzem. Pomocne mogą być też chłodne okłady, ale w takiej sytuacji nie powinniśmy zwlekać z nawiązaniem kontaktu z lekarzem.

Powinno się wziąć pod uwagę fakt, iż nie jest to jedyny sposób, lecz w niektórych przypadkach może być skuteczny. Jednak przede wszystkim jest to jeden ze składników terapii alkoholowej. Osoba, która sięgnie po alkohol ma szeregu niezwykle nieprzyjemnych symptomów, jakie bardzo skutecznie odpychają osobę uzależnioną od alkoholu. Wypracowanie niechęci do alkoholu jest zasadniczym zadaniem wszywki alkoholowej. Wszywka alkoholowa ma formę jałowej pigułki, która jest wprowadzana pod skórę przez lekarza.

Podczas zabiegu umieszcza się pod skórą od ośmiu do dziesięciu pigułek. Następne wszywki możemy wszczepić po 8 miesiącach. Kluczową substancją tabletek jest disulfiram, który jest również do kupienia w postaci tabletek doustnych. Takie tabletki z kolei zażywa się raz na 24 godziny. Przed odkryciem disulfiramu nie istniały skuteczne metody terapii farmakologicznej, a jedyna istniejącą opcją był opium oraz barbiturany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *