Pallad jest używany przez złotników do produkcji białego złota.

Pallad jest używany przez złotników do produkcji białego złota.

W ciągu ostatnich paru lat zainteresowanie palladem cały czas rośnie. Ten niezwykle rzadki metal jest stosowany bardzo często jako tworzywo do wyrobów jubilerskich, lecz także jako metal inwestycyjny. Możemy powiedzieć, iż pallad jest krewnym złota a także platyny. Na światowych rynkach koszt tego niezwykłego kruszcu regularnie rośnie, a w ostatnich dwóch latach kurs palladu wzrósł podwójnie. Co sprawia, że jest tak popularny a jego wartość, jest znacznie wyższa od złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej czterdzieści sześć. Na tablicy pierwiastków chemicznych położony jest pomiędzy rodem a srebrem, co daje mu miejsce pośród platynowców. Platynowce charakteryzują się bardzo dużą odpornością na wpływ szeregu różnych substancji. Platynowce biorą także udział w katalizie wielu reakcji. Choć pallad jest bardzo często wydobywanym platynowcem na Ziemi to i tak jest o wiele rzadszy od złota czy srebra. Cena palladu jest tak wysoka nie tylko i wyłącznie z powodu jego rzadkości. Innym bardzo istotnym czynnikiem jest fakt, że pierwiastek ten prawie że nie pojawia się w czystej postaci.

 

Często, żeby go pozyskać, należy poddać procesowi rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Oczyszczanie znacznie podnosi koszt wydobycia tego pierwiastka. Przodownikami w wydobyciu palladu na świecie są dzisiaj Kanada, Rosja, Południowa Afryka a także Usa. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest stosowany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota. Nie tracąc na swojej szlachetności, ma zdolność do pozbywania się żółtawego odcienia. Pallad stosuje się też do produkcji luster w przyrządach naukowych, mechanizmów do zegarków.

 

Pallda jest również stosowany w stomatologii. Pallad używany jest też w produkowaniu wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do wyrobu laptopów i komórek. Bardzo wielu doświadczonych kierowców kojarzy pallad jako metal znajdujący się w katalizatorach samochodowych. Te reaktory katalityczne, bo tak się profesjonalnie nazywają, stanowią ważny element układu wydechowego wszystkich samochodów spalinowych a także hybrydowych. To właśnie dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są przekształcane w o wiele mniej szkodliwy dwutlenek węgla, parę wodną czy azot. W ostatnich latach na branżę motoryzacyjną nakładane są bardzo restrykcyjne normy emisji spalin. Większość aut to pojazdy spalinowe a co się z tym łączy, muszą być wyposażone w wcześniej wspomniane katalizatory. Z uwagi na ilość produkowanych pojazdów a ponadto ograniczone wydobycie palladu łatwo wyjaśnić skąd bierze się wysoki kurs palladu na giełdach światowych. Zastanawiając się skąd tak wysoki koszt palladu, przychodzi na myśl całkiem prosta odpowiedź: pozytywny wpływ na ekologię a do tego jego wyjątkowe cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali z grupy metali szlachetnych odznacza się większym połyskiem, większą twardością oraz wytrzymałością oraz mniejszą masą niż platyna. Dzięki temu, że pallad nie reaguje z wodą a także tlenem jest całkowicie odporny na korozję. W kolejnych latach koszt palladu niewątpliwie pójdzie w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *