Większość ludzi w Polsce to katolicy.

Większość ludzi w Polsce to katolicy.

Zdecydowana większość ludzi w naszym kraju to katolicy. Niektórzy bardziej praktykujący, natomiast inni mniej. Dla wielu bardzo ważne jest uczestnictwo w mszy świętej. Msza święta odprawiana jest każdego dnia, przez trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku, z wyjątkiem Wielkiego Piątku, w który to dzień tej mszy nie ma w kościołach na całym świecie. Ludzie wierzący przede wszystkim biorą udział w mszach w niedziele oraz święta, gdyż jest grupa ludzi, która systematycznie, codziennie chodzi do kościoła. W kościołach katolickich mszę odprawia ksiądz. Liturgia jest podzielona na kilka części.

 

Osoby w kościele odmawiają modlitwy, śpiewają psalmy oraz pieśni religijne, słuchają czytań i kazania oraz przystępują do Komunii. Główna msza, odprawiana w niedzielę nazywana jest sumą parafialną. Podczas mszy świętej zbierana jest też tzw. ofiara na tacę, to datki na różne wydatki związane z kościołem. Podczas mszy księdzu pomagają szafarze a ponadto ministranci, czyli chłopcy w różnym wieku, którzy zdecydowali się służyć przy ołtarzu. Ołtarz, jest najważniejszym miejscem w kościele katolickim, z którego ksiądz odprawia nabożeństwo. Każda msza święta ma swoją formułę, której musi się trzymać odprawiający mszę. Msza zakończona jest błogosławieństwem, które zostaje udzielone przez księdza wszystkim wiernym, którzy są obecni w świątyni.

 

W wielu kościołach przed mszą istnieje możliwość skorzystania ze spowiedzi, by mieć możliwość w pełni uczestniczyć we mszy świętej, to znaczy móc przyjąć komunię, a to jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy bez grzechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *