Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych gałęzi rzemieślniczych.

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych gałęzi rzemieślniczych.

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Wiemy o tym, albowiem wszelkiego typu artefakty , które zostały wykute w kamieniu są bardzo porządne i mogą przeżyć nie tylko osobę, która je wykonała, ale również całą epokę, jak również kulturę czy też cywilizację. Kamień to zresztą nie tylko kapitalny materiał artystyczny. Kamień był całkiem prawdopodobne, że pierwszym narzędziem, które stworzył człowiek – krzemień i przygotowane z niego różne przedmioty do użytku codziennego są znajdywane na bardzo wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie ma dużo atutów. Przez wieki wraz z cegłą był kluczowym materiałem budulcowym murowanych konstrukcji, wyśmienicie chroniący przed zmianami temperatur. Wyparty później poprzez konstrukcje z betonu dzisiaj służy nam nieustannie jako materiał budowlany ogrodzeń oraz element ozdobny. Pomimo postępujących przemian w działce budowlanej i dominacji tworzyw sztucznych, działalności związane z kamieniarstwem wciąż nie narzekają na brak zamówień. Elementy z kamienia są bowiem cały czas chętnie stosowane oraz cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykonują one wiele zamówień, rozpoczynając od detali wykończenia naszego domu, przez ozdoby ogrodowe po wykonywanie nagrobków. Bardzo często jest tak, że projekt lokalu zakłada montowanie kamiennych detali. Mowa tu przede wszystkim o podłodze, niemniej jednak mogą to być także wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Kamieniarze dopełniają wtedy pomiarów a także wykonują pracę. Zazwyczaj element jest wykonywany w pracowni, jednak występują także takie sytuacje, gdy z powodu utrudnionego transportu wykonuje się pracę już na miejscu. Kolejnym ważnym elementem kamieniarstwa jest robienie wszelkiego typu elementów ozdobnych oraz rzeczy o walorach estetycznych. To wymaga, nie jak w produkcji budowlanej, dużych zdolności i doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi ważny rodzaj sztuki użytkowej, jaką jest możliwość znaleźć we wnętrzach i w ogrodach. Pomniki na cmentarz wytwarzane są poprzez firmy kamieniarskie na niesłychanie dużą skalę oraz z zastosowaniem w większości kilku, w małym stopniu różniących się, zasadniczych wzorów.

 

Ten typ funkcjonowania jest prawdopodobnie częstokroć przez nas spotykany a także jest największym odsetkiem wszelkich zamówień, , które biorą kamieniarze. Zapotrzebowanie na takie usługi z pewnością będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne a także rosnącą liczbę zgonów. W dodatku również w przypadku zyskującego na popularności zwyczaju kremacji, nadal istnieje wiążące się z tym zapotrzebowanie na kamienne urny a także tablice nagrobne. Jest mnóstwo materiałów, z których jest możliwość wykonać tradycyjny pomnik cmentarny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia oraz cementu. Na dzień dzisiejszy dominującym budulcem jest granit, który cieszy się w ostatnim czasie stałym zainteresowaniem. Jest tańszy niż marmur i o wiele łatwiej dla nas dostępny, jednocześnie po wypolerowaniu posiada wysokie walory estetyczne.

Czytaj dalej: usługi kamieniarskie Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *