Zatłoczenie w miastach wywołuje zwielokrotnioną ilość aut na drogach.

Zatłoczenie w miastach wywołuje zwielokrotnioną ilość aut na drogach.

W dobie nowoczesnego budownictwa i coraz to szybszego rozrostu miast, stawia się duży nacisk na ochronę przyrody a także ekologię. Stale powiększająca się ilość ludzi w aglomeracjach powoduje duże zapotrzebowanie na nowe lokale. Architektura miejska stara się wyjść na przeciw potrzebom nowych mieszkańców i próbuje rozmieścić bloki tak, aby nie zaburzały dobrego przepływu powietrza, a ponadto dostarczały bardzo dużo zielonej przestrzeni dla ludności. Poza tym, coraz częściej będziemy mogli spotkać się z potrzebą mieszkańców, jaką jest zadbanie o czystość w mieście oraz ekologię. To podejście powoduje, iż architekci są zobowiązani zadbać o wielką sumę pieniędzy na segregowane odpady, koszów na odpady po zwierzętach domowych, a dodatkowo przede wszystkim dużą ilość ścieżek dla rowerzystów oraz chodników. Zatłoczenie w miastach wywołuje zwiększoną liczbę pojazdów na drogach, a to skutkuje pojawiającymi się zakorkowanymi drogami w pewnej części miasta.

Coraz więcej osób, próbuje oszczędzić swój czas a także stosuje odmienne sposoby przemieszczania się aniżeli własny samochód. Najczęściej są to autobusy a także tramwaje, jednakże coraz częstszym wyborem są rowery oraz dodatkowo hulajnogi elektryczne. Jak w przypadku tych drugich, nie jest kłopotem jej złożenie oraz zapakowanie w futerał ochronny a także przenoszenie ze sobą, tak w wypadku roweru, nie jest to już takie proste. Nie mamy, żeby rower złożyć oraz zabierać ze sobą na uczelnię czy do pracy, ze względu na to szafa strażacka są coraz to bardziej niezbędne na planie miasta. Muszą znaleźć się przy każdym ważniejszym budynku w mieście, a oprócz tego powinny posiadać odpowiednią liczbę stanowisk. Coraz częściej będziemy mogli spotkać duże parkingi rowerowe, jakie wyposażone są w dach, oraz posiadają adekwatne zabezpieczenia przed złodziejami. Jednakże, mimo rosnącej ilości takich miejsc, cały czas będziemy mogli zetknąć się z opinią, iż wciąż jest ich zbyt mało, lub już zbudowane są kiepsko zaprojektowane. Są zbyt małe i są w niedogodnych miejscach, przez co wyznaczony teren zajmowany jest przez motocykle, a także pojazdy samochodowe.
To powoduje, że właściciel roweru nie ma możliwości skorzystać z wyznaczonego dla niego miejsca a także musi poszukiwać alternatywy przy słupkach oraz barierkach. Dlatego też tak ważne jest, aby na planie ośrodka miejskiego wyznaczyć odpowiednio położone miejsca dla rowerów, jak i odpowiednio je zaprojektować bez wyrządzania szkody innym. Miasto dba także o osoby, które nie mają prywatnych środków komunikacji więc zbudowało system wypożyczania sprzętu na minuty. Ten system funkcjonuje w każdym rozwijającym się mieście, posiada dużą ilość sprzętów a oprócz tego parkingów, gdzie będziemy mogli po upłynięciu czasu zwrócić rower. Takie miejsca w bardzo wielu przypadkach są zlokalizowane przy przystankach autobusowych lub większych skupiskach ludzi jak centrum handlowe czy rynek. Ta inicjatywa, wspiera te osoby, które pragną być przyjazne dla środowiska, sprawnie poruszać się po mieście, ale nie mają szansy na posiadanie swojego sprzętu. W dynamicznie rozwijających się ośrodkach miejskich tego typu rozwiązania będą niezbędne na każdej drodze oraz przy każdym bloku.